nocomments

Veri Kaybetmeden iOS 16’dan iOS 15’e Nasıl Düşürülür?

iOS 16, iPhone kullanıcılarının uzun zamandır istediği birçok harika özelliğe sahip. WWDC 2022’de duyuruldu. İOS’un yeni sürümünde, tamamen özelleştirilebilir kilit ekranı, yerleşik Apple Fitness uygulaması veya klavyedeki dokunsal geri bildirim olsun, herkes için bir şeyler var. Muhtemelen iOS 16 geliştirici betasını iPhone’unuza koydunuz, böylece yeni özellikleri deneyebilirsiniz. Ancak beta yazılımındaki hatalar ve çökmeler kullanmanızı zorlaştırıyor, bu nedenle iPhone’unuzu iOS 16 beta’dan iOS 15’e geçirmenin bir yolunu arıyorsunuz. Bu kılavuzu, herhangi bir veri kaybetmeden iOS 16’dan iOS 15’e düşürmenize yardımcı olmak için hazırladık.

Başlamadan Önce Akılda Tutulması Gerekenler

İOS 15’i yükleme işlemine başlamadan ve desteklenen bir iPhone modelinde iOS 16 beta sürümünden kurtulmadan önce, şunların yolunda olduğundan emin olun:

 • İOS 16 geliştirici beta sürümünü yüklemeden önce iPhone’unuzun yedeğini aldıysanız, iOS 16 yazılım beta profilini kolayca kaldırabilir ve yedeklemeyi geri yükleyebilirsiniz. Hiçbir bilgi kaybolmaz. Artık cihazınızı yedeklemeyi unutmuş olsanız bile iOS 15’ten iOS 16’ya geri dönebilirsiniz. Ancak iPhone’unuzu daha önce olduğu gibi geri koyamazsınız ve tüm verilerinizi kaybedersiniz.
 • Apple Watch’unuza watchOS 9 beta sürümünü yüklediyseniz iOS 15’e geçtikten sonra iPhone’unuzla kullanamayacağınızı unutmayın. Yine de, bir Apple Watch’u manuel olarak watchOS’un eski bir sürümüne geri götürmenin bir yolu yoktur. Bu nedenle, watchOS 9 geliştirici beta sürümünden kurtulmak istiyorsanız akıllı saatinizi Apple’a göndermeniz gerekecek.
 • İOS 16 beta’dan iOS 15’e geçmeden önce, iPhone’unuzu her zaman yedeklemelisiniz. iOS 16 beta yedeklemesini iOS 15 çalıştıran bir cihazda kullanamazsınız, ancak gerekirse belirli verileri manuel olarak geri yükleyebilirsiniz.

Verilerinizi Yedekleme

İşte iPhone’unuzu yedeklemek için iCloud’u kullanmanın kolay adımları.

 • İPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın. iCloud’u kullanarak iPhone’unuzu yedeklemek için profilinize dokunun. Ekranın üst kısmında görebilirsiniz.
 • Aşağı kaydırın ve ardından iCloud’a dokunun. Ardından, ilerlemek için iCloud Yedekleme’yi tıklayın.
 • Anahtarı sağa hareket ettirerek açık olduğundan emin olun. Şimdi Yedekle’ye dokunun. Ekranın alt kısmında görebilirsiniz.
 • Şimdi Yedekle’ye dokunduğunuz anda, iPhone’unuz kendi kendine yedeklemeye başlayacaktır. Yedekleme işlemi 5 ila 45 dakika arasında sürebilir, bu nedenle beklemeye hazır olun. Bu otomatik olarak gerçekleşir, bu nedenle ilk kez açmaktan başka bir şey yapmanız gerekmez.

iPhone’unuzu yedeklemek için iTunes’u kullanın.

İPhone’unuzu bilgisayarınıza veya iCloud’unuza yedeklemek iyi bir fikirdir, çünkü eski iOS sürümüne geri dönmek hızlı ve kolaydır.

 • İOS aygıtınızı bilgisayara bağlayın ve ardından PC veya Mac’inizde iTunes’u açın.
 • “Özet” i (iPhone 6s / 6s Plus / 7 / 7 Plus’ınız varsa) veya “Cihazlar” ı (başka bir iPhone türünüz varsa) ve ardından “Şimdi Yedekle” yi tıklayın.
 • iTunes, aygıtınızın kopyalarını hemen oluşturmaya başlar.

Kurtarma Modu’nu kullanarak iOS 16’ten iOS 15’e düşürme

Kurtarma Modu, iPhone’unuzda neyin yanlış olduğunu bulmak ve uzun süredir düzeltmek için güvenilir bir yol olmuştur. Ayrıca bir beta yazılım profilini silmenize ve iOS’un beta sürümünden en son kararlı sürüme geçmenize olanak tanır. Öyleyse, nasıl çalıştığını görelim:

 1. iPhone’unuzu Mac’inize veya Windows PC’nize USB-A – Lightning veya USB-C – Lightning kablosu kullanarak bağlayın.

2. Şimdi, bilgisayarınızda Finder (Mac) ve iTunes’u (Windows, ücretsiz) açın.

3. Ardından, iPhone’unuzu “kurtarma” adı verilen bir moda getirin. “Sesi Aç” düğmesine basın ve hızlıca bırakın. Ardından, “Sesi Kısma” düğmesine basın ve hızlı bir şekilde bırakın. Ardından, kurtarma modu ekranını görene kadar güç düğmesini basılı tutun.

4. Bunu yaptıktan sonra, bilgisayar ekranınızda “İPhone’da güncellenmesi veya geri yüklenmesi gereken bir sorun var” diyen bir mesaj açılacaktır. İPhone’unuzu silmek ve iOS 15.5’in en son genel sürümü olan iOS 15’i yüklemek için açılır pencerede “Geri Yükle” yi tıklayın.

5. Ardından, ekranda işlemi onaylamanızı isteyen başka bir açılır pencere görünecektir. İlerlemek için “Geri Yükle ve Güncelle” yi tıklayın.

6. Son olarak, Apple’ın hüküm ve koşullarını kabul edin ve Finder en son iOS 15.5 güncelleme dosyalarını indirmeye başlayacaktır.

7. Bu kadar! Şimdi sabırlı olmalı ve sürecin bitmesini beklemelisiniz. Aygıtınızı başarıyla geri yükledikten sonra, iOS 15 beta sürümünü yüklemeden önce yaptığınız son iOS 16 yedeklemelerini geri yükleyin.

iOS 16 Beta’dan kurtulmak için iTunes’u kullanın

iOS’un eski bir sürümüne geri dönmenin ilk yolu iTunes’u kullanmaktır. Öyleyse, dosyalarınızı yedeklemek için zaten kullandığınızı varsayalım.

 • Bilgisayarınızın tarayıcısını açın ve resmi iOS 15.5 ürün yazılımını almak için https://ipsw.me/’e gidin.
 • Sitenin iPhone sayfasına gidin ve iPhone’unuzun modelini seçin. En son IPSW dosyasını seçin ve bilgisayarınıza almak için “İndir” e dokunun.
 • Şimdi, bilgisayarınızda iTunes’u açın ve “Shift” tuşunu basılı tutun. Şimdi “iPhone’u Geri Yükle” ye tıklayın. Ekran bir pencere gösterecektir. İndirdiğiniz IPSW dosyasını seçin.
 • Dosyayı açtığınızda, ekran “iTunes, iPhone’u iOS 15.5’e silecek ve geri yükleyecek ve geri yüklemeyi Apple ile doğrulayacaktır” diyecek. İOS 16 beta’dan iOS 12’ye düşürmeye başlamak için “Geri Yükle” ye dokunun. Ekranda ne kadar aşağıya gittiğinizi görebilirsiniz.

Eski sürüme geçtikten sonra, cihazınızı yepyeni bir cihazmış gibi ayarlamanız gerekir. Kurulum işleminin bu noktasında, “Uygulamaları ve verileri aktarma”yı seçin. Eski sürüme geçmek istediğinizi onaylamak için Ayarlar uygulamasını kullanın.

iPad’de iOS 16’dan iOS 15’e düşürme

Bu kılavuz iOS 15’ten iOS 16’ya geri dönmekle ilgili olsa da, iPadOS 16’dan iPadOS 15’e gitmek için aynı adımlar kullanılabilir. İşte olanlar:

 • iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayıp Finder’ı (Mac) veya iTunes’u (Windows) açmanız yeterlidir.
  Şimdi, iPad’inizi Kurtarma Moduna geçirmeniz gerekiyor. Ne tür bir modele sahip olduğunuza bağlı olarak, bunu yapmanın iki farklı yolu vardır.
 • Face ID: iPad’ler için: İlk olarak, sesi açma düğmesine basın ve hızlıca bırakın. Ardından, ses kısma düğmesine basın ve hızlıca bırakın. Ardından, ekran “Kurtarma Modu” yazana kadar güç düğmesini basılı tutun.
 • “Ana Sayfa” düğmeli iPad’ler: Kurtarma ekranı görünene kadar üst güç düğmesini ve ana ekran düğmesini aynı anda basılı tutun.
 • Mac veya Windows bilgisayarınız artık aygıtınızı geri yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır.
 • İPad’inizdeki her şeyi silmek ve en son iPadOS 15 güncellemelerini almak için “Geri Yükle” yi tıklayın. iPad’inizi düzelttikten sonra iPadOS 16 beta sürümünü yüklemeden önce yaptığınız yedeklemeyi geri getirebilirsiniz.

Yorum Yap