nocomments

Telefonunuzun Aşırı Isınmasını Engelleme Yöntemleri [2022]

Merhaba arkadaşlar! Bazen telefonunuzun aniden çok ısınması başınıza geliyor mu? Cevabınız evet ise, bu telefonunuz için kötüdür. Telefonunuza zarar verebilir, bu yüzden hafife almamalı ve bu sorunu ortadan kaldırmalısınız. Bugünün makalesi size akıllı telefonların neden Aşırı Isındığını ve çözümlerini anlatacak.

Günümüzde hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıyor . Bugünün zamanında, tüm çalışmalarımızda bir yerde bir telefona ihtiyacımız var. Sabahtan akşama kadar pek çok şeyi telefonumuz yardımıyla yapıyoruz ve elektronik bir cihaz olduğu için fazla kullandığımızda çoğu kez ısınıyor.

Telefonunuzun Aşırı Isınmasını Engelleme Yöntemleri [2022]

Telefonunuzun Aşırı Isınmasını Engelleme Yöntemleri [2022]

Telefonun aşırı ısınma sorunu daha çok eski telefonlarda bulunur. Öyleyse telefonun aşırı ısınma sorununu nasıl önleyeceğimizi bilelim. Ancak soruna bir çözüm bulmadan önce, bu sorunun nasıl ortaya çıktığını görmeniz gerekir. Yani telefonun ısınmasının sebepleri nelerdir?

Telefonun uzun süre şarjda kalması, yanlış şarj cihazı kullanılması, telefonu güneş altında tutması, telefonda oyun oynaması, daha fazla veri olması gibi telefonun aşırı ısınmasının birçok nedeni olabilir.

Tüm bu nedenleri aşağıda detaylı olarak açıkladık. O halde telefonun aşırı ısınmasının sebepleri ve bu sorunu önlemenin yolları, telefon sıcakken ne yapılmalı, telefonun aşırı ısınmasını nasıl önleyebiliriz hep birlikte öğrenelim.

Cep telefonu neden ısınır?

Telefonun Çok Uzun Süre Şarj Edilmesi

Akıllı telefonu çok uzun süre şarjda tutması nedeniyle, içlerinde genellikle aşırı ısınma gibi sorunlar ortaya çıkıyor. İnsanlar genellikle telefonu tamamen şarj olduktan sonra bile istek üzerine tutarlar. Bu, telefonun ısınmaya başlamasının en büyük nedenlerinden biridir.

İnternet yüzünden

Telefonun ısınmasının bir diğer büyük nedeni de verileriniz. Cep telefonunuzdan interneti uzun süre kullanıyorsanız ve hızı düşükse, bu da telefonunuzun ısınmasına neden olabilir.

Virüs nedeniyle

Telefonunuzda virüs varsa, bu da ısınmak için bir neden olabilir.

Oyun oynamak

Cep telefonunuzda uzun süre oyun oynamak da telefonunuzda aşırı ısınma sorununa neden olabilir.

Yüksek Veri İşleme Nedeniyle

Telefonun ısınmasının başlıca nedenlerinden biri bazen aşırı veri işlemeden kaynaklanmaktadır.

Arka Plan Uygulamaları.

Günümüzde akıllı telefonlardaki çoklu görev nedeniyle, aynı anda birçok uygulamayı kullanabiliriz ve ardından bu uygulamalar arka planda açık kalır ve telefonunuzun pilini tüketir. Bu aynı zamanda telefonunuzun ısınmasının nedenlerinden biridir. Öyle görünüyor.

Kamerayı Uzun Süre Kullanmak 

Uzun süredir kamerayı açık tutuyorsanız ve uzun süredir fotoğraf veya video çekiyorsanız, bu nedenle telefonunuz da aşırı ısınıyor olabilir.

Konuşma Süresi

Telefonda uzun süre konuşsanız bile telefonunuz ısınabilir.

Tam Dahili Depolama nedeniyle

Telefonunuzun dahili deposu dolu olsa bile, telefonunuz hala aşırı ısınma sorunuyla karşı karşıya olabilir.

Telefonu Güneşte Tutmak

Akıllı telefonunuzu bir süre güneşe bırakırsanız, ısınır.

Yazılım nedeniyle

Telefonunuz çok eskiyse ve sık sık ısınıyorsa, bunun nedenlerinden biri yazılımı olabilir. Bazen yazılım yaşlılıktan dolayı düzgün çalışmıyor ve cep telefonu tekrar tekrar ısınmaya başlıyor.

Ağır Uygulamaları Kullanmanın Nedenleri

Telefonunuz yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ısınmıyorsa, telefonunuzun ısınmasına neden olabilecek bir neden daha pil tüketimidir. Google’ın ağır uygulamalarını mobil cihazlarda kullanıyorsanız pilin çoğunu tüketin, uzun süre kullanın. Gibi – Google Harita, Play Store. O zaman bile, telefon ısınmaya başlar.

Yüksek Parlaklık nedeniyle

Yüksek parlaklık da mobil ısıtma için önemli bir neden olabilir.

Aşırı Isınmış Bir Telefon Nasıl Soğutulur

Daha önce de söylediğimiz gibi, cep telefonunuz aşırı ısınıyorsa, bu iyi değildir. Bu sorunu en kısa sürede çözmelisiniz. Aksi takdirde sizin için sorun yaratabilir. Cep telefonunun aşırı ısınmasının nedenlerini zaten anlattık. Şimdi onları çözelim.

Gelelim telefon ısınınca ne yapacağımıza.

 1. Lütfen telefonu uzun süre şarjda tutmayın. İnsanlar genellikle geceleri telefonu kurarak uykuya dalarlar ve telefon tamamen şarj olduktan sonra bile çekimde kalır. Bu aşırı şarj, telefonunuzu ısıtır ve telefonunuzun pil ömrünü azaltır.
 2. Telefonu aşırı şarjdan korumak için. Telefonunuz çok ısınırsa, tam olarak şarj etmeyin ve tek seferde yalnızca %80’e ayarlayın ve telefonu gece şarj etmekten kaçının. Mobil ısınmanın ikinci nedeni, internetin sürekli açık olmasından kaynaklanabilir. İnterneti kullanmıyorsanız, telefon verilerinizi kapatın.
 3. Bazen telefon virüsler nedeniyle ısınır, ardından telefonunuzda anti-virüs uygulamaları kullanın. Bunun dışında herhangi bir uygulama veya oyun yüklemek istiyorsanız Play Store’u kullanın.
 4. Uzun süre mobilde oyun oynamaktan kaçının.
 5. 5 eski cepte daha fazla veri kaydedilirse, veri işleme de daha fazladır. Bu sorunu önlemek için zaman zaman kullanılmayan dosyaları silmeye devam edin.
 6. Arka planda çok görevli uygulamalardan kaçının. Yalnızca ortamda gerekli olan uygulamaları çalıştırın. Bunun dışında, akıllı telefonun ayarlarında bir arka plan verisi seçeneği vardır, bu yüzden bunu kullanarak, uygulama verilerinin cep telefonunuzun arka planında çalışmasını durdurabilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalarda veriler kullanılmaması için bu sayede telefonunuz daha az ısınmaya başlayacaktır.
 7. Mobil kamerayı uzun süre açık bırakmayın.
 8. Telefonda uzun süre konuşmayın ve konuşurken telefon şarjda ise şarjdan çıkarın.
 9. Başka bir telefondan kopya şarj cihazı veya şarj cihazı kullanmayın.
 10. Telefonunuzda daha fazla dahili depolama alanı varsa, gereksiz dosyaları silin ve kalan verileri SD karta taşıyın. Bu sayede telefonun ısınma sorunu ortadan kalkacak, ayrıca telefonunuz kilitlenirse sorununuz da ortadan kalkacaktır.
 11. Telefonu asla güneşte tutmayın.
 12. Mobil kılıf kullanıyorsanız kaliteli bir kılıf kullanın. Hangisi tam olarak paketlenmemiş. Telefonunuz aşırı ısınırsa, şarj olurken kapağı çıkarın veya mümkünse kapağı kullanmayın.
 13. Telefonunuz eskiyse, yazılımı zaman zaman güncellemeye devam edin. Bu aynı zamanda mobil ısınma sorununu da ortadan kaldıracak ve telefonunuz da sorunsuz çalışacaktır.
 14. Telefonu şarj ederken her zaman sert sörfte (örn. masa, zemin, dolap vb.) tutun ki, telefondan çıkan ısı dışarı çıkabilsin.
 15. Telefonun ayarlarına gidin ve hangi uygulamaların daha fazla pil tükettiğini görün. Bunları yalnızca gerektiğinde kullanın.
 16. Telefonunuzda asla başka bir telefonun pilini kullanmayın. Telefonunuzun pili zarar görmüşse bile telefon şirketinin pilini marketten getirin. Yerel pilleri de kullanmaktan kaçının.
 17. Mobil parlaklığı düşük tutun.
 18. Hotspot, wifi, Bluetooth gibi işlevleri telefonda uzun süre tutmayın. İşleri biter bitmez onları kapatın.
 19. Sürekli mobil kullanıyorsanız, bunu yapmayın. Bir süreliğine kapat. Kendi ısısı için çalışacak. Bunun dışında telefonunuzu bir süreliğine de kapatabilirsiniz. Bu harika bir çözüm olacaktır.

Yorum Yap