nocomments

Google Chrome’da Bu Siteye Ulaşılamıyor Hatası Çözümü

Google Chrome, bilgileri parmaklarınızın ucuna getiren popüler bir tarayıcıdır. Ancak, bir şeyler ters gittiğinde size yüzden fazla farklı hata gösterecektir. Bazı hataların net bir açıklamayla anlaşılması kolaydır, ancak hataların çoğunun “Bu Siteye Ulaşılamıyor” gibi ortak bir ifadesi olacaktır. Google Chrome’da bu hatayla takılı kaldıysanız, hatayı düzeltmek için bazı öneriler aşağıda verilmiştir.

 

Bu Siteye Google Chrome’da Ulaşılamıyor

Chrome, açmaya çalıştığınız siteye o anda erişilemediğinde bu hatayı gösterir. Bu hatanın çeşitli nedenleri olsa da, ağ bağlantısı, sorun giderme perspektifinden kontrol etmeniz gereken ilk şeydir. Hata koduyla ilgili bazı önemli bilgilerle birlikte “Bu Siteye Ulaşılamıyor” mesajını göreceksiniz. Örneğin, aşağıda görebileceğiniz hata kodlarından bazıları verilmiştir:

 • DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
 • ERR_RESPONSE_HEADERS_TOO_BIG
 • ERR_CONNECTION_REFUSED

Bu hata kodu, uygun şekilde sorun gidermeniz için önemlidir. Hata koduyla birlikte, bir açıklama ve isteğe bağlı olarak ayrıntılar / yeniden yükle düğmesi göreceksiniz.

Chrome’da Bu Siteye Ulaşılamıyor Hatası Çözümleri

Bazen mevcut olmayan bir web sitesine ulaşmaya çalışıyor olabilirsiniz veya sunucu hataları nedeniyle site kullanılamayabilir. Yani ilk olarak site adresinin doğru girilmesini ve ulaşılabilir olmasını sağlamaktır. Bundan sonra, bu hatayı tarayıcı / ağ tarafından düzeltmenin tüm olası yollarını keşfetmeyi deneyebilirsiniz.

1. Site Adresini Kontrol Edin

Site adresini aceleyle yanlış girmiş olabilirsiniz. Chrome akıllı bir tarayıcıdır ve “website_name bir tür olup olmadığını kontrol edin” gibi bir mesaj önerir.

Bu durumda, alan adı (site adresi) mevcut olmadığından DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hata kodu görürsünüz. Web sitesinin yazımının doğru olduğundan emin olun ve siteye yeniden erişmeyi deneyin. Adres doğruysa, birkaç saniye bekleyin ve “Yeniden Yükle” düğmesine basın. Bu, anlık olarak meydana gelirse sorunu çözebilir.

2. Yerel Sunucular ve Canlı Siteler

MAMP ve WAMP gibi uygulamaların yardımıyla yerel geliştirme sunucusu kurmak için Windows ve Mac bilgisayarları kullanıyoruz. Sunucuyu başlatmadan geliştirme sitesine (localhost) erişmeye çalışıyorsanız Chrome, “ERR_CONNECTION_REFUSED” koduyla “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasını gösterir.

Bu nedenle, sunucunuzu başlattıktan ve doğru bağlantı noktasını açtıktan sonra localhost sitelerini açtığınızdan emin olun. Bu durumda, Chrome size “Ayrıntılar” düğmesini tıklayarak görebileceğiniz önerileri de gösterecektir.

3. İnterneti Kontrol Edin ve Site Açıldı

Canlı bir web sitesi açıyorsanız (localhost değil) ve site adresi doğruysa, bir sonraki adım sitenin herkes için erişilebilir olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu kontrol etmenin birkaç kolay yolu vardır:

 • Öncelikle sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olun. Kabloları, modemi ve Wi-Fi kurulumunuzu kontrol edebilir ve her şeyin yolunda gittiğini onaylayabilirsiniz. Unutmayın, gevşek kablolar Wi-Fi’nizde aralıklı bağlantı düşmesine neden olabilir ve sorunlara neden olabilir. Gerekirse, kabloları çıkarın ve ağ kurulumunun gerçekten kararlı çalıştığını sıkıca takın.
 • Birden fazla cihazınız varsa, siteyi açın ve cep telefonunuzu kontrol edin veya başka bir tarayıcıyla deneyin.
 • VPN veya proxy kullanıyorsanız, sunucu konumunu değiştirin ve siteye farklı ülkelerden erişmeyi deneyin.
 • Sitenin erişilebilir olduğunu ve tüm kullanıcılar için kapalı olmadığını doğrulamak için çevrimiçi kullanılabilirlik denetleyicisi araçlarını kullanın.

Bu şeyler, hatayı gören tek kişi olup olmadığınızı veya web sitesinin hiç kimse tarafından erişilemediğini doğrulamanıza yardımcı olacaktır. Site kullanılamıyorsa, site sahibinin siteyi düzeltmesi ve çevrimiçi duruma getirmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir. Beklemekten başka bir şey yapamazsınız veya sosyal profiller aracılığıyla site sahipleriyle iletişime geçip onları sorun hakkında bilgilendiremezsiniz.

4. VPN ve Proxy Ayarlarınızı Kontrol Edin

Artık gerçek sorun giderme işlemi, siteye yalnızca Chrome tarayıcısında sizin için erişilemiyorsa, başlar. Bu işlemdeki ilk şey, proxy ayarınızı kontrol etmektir. Proxy kullanmıyorsanız, bir sonraki adıma geçmek için bunu atlayabilirsiniz). Chrome’u açın ve bu “chrome://settings/system” komut URL’sine gidin. Bu, Chrome’daki sistem ayarları sayfasını açacak ve “Bilgisayarınızın proxy ayarlarını aç” seçeneğini tıklayacaktır.

 • Windows’ta – Windows Ayarları uygulamasına “Win + I” tuşlarına basın. “Ağ ve internet” bölümüne gidin ve “Proxy” seçeneğini seçin. “Manuel proxy kurulumu” bölümünün altındaki “Proxy sunucusu kullan” ifadesinin karşısında gösterilen “Kurulum” düğmesini tıklayın ve kurulumu devre dışı bırakın.
 • Mac’te – bu, iptal etmeniz ve ağ bölümüne geri dönmeniz gereken gelişmiş ağ ayarları ekranını açacaktır. İlk önce asma kilit simgesine tıklayarak ve yönetici kimlik bilgilerinizi sağlayarak ekranın kilidini açın. Bundan sonra “Gelişmiş” düğmesine tıklayın ve ardından “Proxy’ler” sekmesine gidin. Etkin herhangi bir proxy olup olmadığını kontrol edin ve tüm öğeleri devre dışı bırakın.

Benzer şekilde, VPN bağlantınızı ağ ayarlarından veya VPN uygulamasından devre dışı bırakın. Şimdi, “Bu Siteye Ulaşılamıyor” sorunu olmadan web sitesine erişip erişemeyeceğinizi kontrol edin.

5. Antivirüs ve Güvenlik Duvarı Ayarlarını Kontrol Edin

Çoğu durumda, uygulamaların Güvenlik Duvarı ve virüsten koruma ayarlarından geçmesine izin vermeniz gerekir. Chrome, ayarların Chrome üzerinden gelen ağ bağlantısına erişimi engellediğinden şüphelenirse virüsten koruma ve güvenlik duvarı ayarlarını kontrol etmenizi de önerir.

Antivirüs ayarları kullandığınız uygulamaya bağlı olduğundan, uygulamanın ayarlarını gözden geçirmeniz ve Chrome’un ağa erişmesine izin vermeniz gerekebilir. Aksi takdirde, virüsten koruma yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın ve antivirüsün suçlu olup olmadığını doğrulamak için Chrome’daki web sitesine erişmeyi deneyin. Benzer şekilde, Chrome uygulamasına izin vermek için bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

 • Windows’ta – Windows Güvenliği uygulamasını arayıp açın ve “Güvenlik Duvarı ve ağ koruması” bölümüne gidin. “Bir uygulamanın güvenlik duvarından geçmesine izin ver” bağlantısını tıklayın ve hem özel hem de genel ağlar için “Google Chrome”u etkinleştirin.
 • Mac’te: Chrome uygulaması için “Güvenlik ve Gizlilik > Güvenlik Duvarı” tercihleri bölümüne ve “Gelen bağlantılara izin ver” seçeneğine gidin.

6. Chrome Önbelleğini Sil

Bu, siteye ulaşılamıyor hatası için sorun olmamalıdır. Ancak, site sahibinin daha önce erişilen sayfanın URL’sini değiştirmesi bunun bir nedeni olabilir. Site sahibinin barındırma sunucusunu yeni şirket veya konuma değiştirmesi de temel bir neden olabilir. Her durumda, Chrome’daki tarama verilerini silmeyi deneyebilirsiniz, çünkü verilerinize zarar vermez.

Chrome’u açın ve Windows’ta “Control + Shift + Delete” veya Mac’te “Command + Shift + Delete” tuşlarına basın. Alternatif olarak, Chrome’da “Tarama verilerini temizle” açılır penceresini açmak için “chrome://settings/clearBrowserData” URL’sine erişin. “Tüm zamanlar” zaman aralığı için “Gelişmiş” bölümünün altında gerekli öğeleri seçin ve “Verileri temizle” düğmesine basın. Tarama geçmişini silme işlemini onaylayın.

Şimdi URL’yi manuel olarak girerek web sitesini açın ve hatasız açılıp açılmadığını kontrol edin.

7. Tüm Uzantıları Devre Dışı Bırak

İnternete bağlandığınızda Chrome otomatik olarak en son sürüme güncellenir. Ancak, yüklü uzantılardan herhangi biri güncel değilse, bu kolayca uyumluluk sorunu oluşturabilir. En iyi yol, Chrome’da “chrome://extensions/” sayfasına gitmek ve tüm uzantıları geçici olarak devre dışı bırakmaktır. Bu, uzantının ağ bağlantısında soruna neden olup olmadığını ve “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasını oluşturup oluşturmadığını bulmaya yardımcı olacaktır.

8. Chrome Tarayıcıyı sıfırlayın

Bu, tarayıcıdaki bazı verilerinizi etkileyebileceği için son seçenektir. Örneğin, ayarlar sayfasında özelleştirdiğiniz tüm seçenekleri kaybedersiniz. Chrome’da “chrome://settings/reset” sayfasına gidebilir ve tarayıcıyı birkaç saniye içinde sıfırlayabilirsiniz. Chrome tarayıcıyı sıfırlama ve verileriniz üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Yorum Yap