nocomments

Android Telefonlarda Ses Kalitesi Sorunlarını Düzeltin

Akıllı telefonlar arama yapmak, müzik dinlemek, oyun oynamak veya video izlemek için mükemmeldir. Bazen telefonunuzun ses kalitesinde bir düşüş gözlemlersiniz.  Android telefonunuzun iki hoparlörü vardır. Biri, kulaklıkta bulunan bir alıcıdır. Alıcının birincil amacı, aldığınız aramaları dinlemektir. Alıcının kulaklıktaki maksimum ses seviyesi düşüktür ve yalnızca kulağa yakınken dinlemesi amaçlanmıştır. İkinci hoparlör öncelikle eller serbest kullanımla müzik, zil sesleri ve aramaları dinlemek için kullanılır. Android telefonunuzda sesle ilgili sorunlar yaşıyorsanız , sorunları çözmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Android Telefonlarda Ses Kalitesi Sorunlarını Düzeltin

Android Telefonlarda Ses Kalitesi Sorunlarını Düzeltin

Aramalarla İlgili Android Ses Sorunları için Temel Ayarlar

Bir aramada ses kalitesinde bir düşüş gözlemlerseniz veya hiç duyamıyorsanız, aşağıdakileri kontrol edin.

 • Zayıf çekim, sizinle telefonda konuşan kişinin hafif bir sesini çıkarır. Bu sorunun yalnızca ofisiniz gibi belirli bir alanda olup olmadığını kontrol edin.
 • Telefonunuzdaki sinyal gücünü kontrol edin. Pencereye yakın veya dışarısı gibi başka bir yere taşınmaya çalışın. WhatsApp veya Telegram gibi internet üzerinden görüşme yapıyorsanız, internet bağlantısının iyi durumda olduğundan emin olun . Ayrıca, bir gelişme olup olmadığını gözlemlemek için alıcı hoparlör ile ana hoparlör arasında geçiş yapın.
 • Arama sırasında ses açma veya azaltma düğmelerine basarak ses seviyesini değiştirin. Sesi kısma düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve ardından ses açma düğmesine birkaç saniye basın. Ses ayarlarını sıfırlar ve seste bir iyileşme görebilirsiniz.
 • Ekrandaki hoparlör düğmesine birden çok kez basarak hoparlörü değiştirin.
 • WhatsApp veya Telegram gibi farklı arama uygulamaları aracılığıyla arama yapmayı deneyin ve hoparlörleri hala kullanıp kullanamayacağınıza bakın.
 • Kulaklıklarınızı takın ve aramadaki kişiyi dinleyip dinleyemeyeceğinize bakın. Kulaklıkların uygun şekilde takıldığından emin olun. Benzer şekilde, telefonunuzun herhangi bir harici ses cihazına bağlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Bluetooth kulaklıkları da deneyebilirsiniz . Unutmayın, Bluetooth kulaklığınızı daha önce eşleştirdiyseniz, telefonunuz açıksa otomatik olarak kulaklığınıza bağlanacaktır. Dolayısıyla ses, çekmeceye yerleştirilmiş Bluetooth kulaklığınıza veya sizden uzak bir yere gidiyor olabilir. Bu nedenle, Bluetooth’u kapatmak da denemeye değer.
 • Rahatsız Etmeyin işlevi, Android’in belirli bildirimleri sessize aldığı başka bir özelliktir . Açıksa, Android telefonunuzun hoparlörlerini kapatabilir ve devre dışı bırakmak Android telefonunuzun ses sorunlarını çözebilir. Parmağınızı cep telefonu ekranının üstünden aşağı kaydırın. “Rahatsız Etmeyin” işlevinin açık olup olmadığını kontrol edin, kapatmak için ona dokunun.
 • Bir aramada herhangi bir ses duyamıyorsanız, arayan kişinin yanlışlıkla mikrofonunu sessize alıp almadığına bakın. Bu durumda, mikrofonun sesini açmalarını söyleyin.
 • Diğer kişinin sizi duyabildiğini kontrol edin. Diğer kişiye yukarıdaki noktaları kontrol etmesini söyleyin.

Fiziksel Hasar Kontrolü Yapın ve Hoparlörleri Temizleyin

Hoparlörde veya ana hoparlörde sorun devam ederse, her iki hoparlörü de herhangi bir fiziksel hasar veya su dökülmesi açısından inceleyin. Ses net değilse bunları nazikçe temizleyebilirsiniz. Gerekirse, bu işlemi yapmadan önce telefonunuzun kullanım kılavuzunu kontrol edin ve bunu nasıl mükemmel şekilde yapacağınızı bildiğinizden emin olun.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Hoparlörlerde herhangi bir hasar belirtisi görünmüyorsa, telefonu yeniden başlatmak bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Ses Ayarlarını Kontrol Edin

Sesi açma veya kısma düğmesine bir kez basın, ekranın kenarında bir ses seviyesi çubuğu belirecektir. Ses düzeyi çubuğunun altındaki üç noktaya basın. Android telefon ekranınızda hızlı bir “Ses ve titreşim” ayarı görünecektir.

İlki “Medya ses seviyesi” düğmesidir. İkincisi, çağrıyı aldıktan sonra çağrının ses düzeyini ayarlamak için kullanılan “Çağrı ses düzeyi”dir. Benzer şekilde, bir sonraki “Zil ve bildirim ses düzeyi” ve sonuncusu “Alarm ses düzeyi”dir. Ses seviyesini artırmak veya azaltmak için bir seviye çubuğu vardır. Kaydırıcıyı istediğiniz seviyeye getirin ve sesteki iyileşmeyi görüp görmediğinize bakın.

Ayrıntılı ses ayarlarını açmak için “Ayarlar” düğmesine basabilirsiniz. “Rahatsız Etmeyin” işlevini devre dışı bıraktığınızdan emin olun ve biri sizi aradığında duyabileceğiniz uygun zil sesiniz olup olmadığını kontrol edin. “Zil çalmayı önlemek için kısayol”, “Tuş takımı sesleri”, “Dokunma sesleri” vb. gibi seslerle ilgili diğer birçok ayarı kontrol edebilirsiniz. Ses sorunlarınızla ilgili ayarları değiştirin ve yardımcı olup olmadığını kontrol edin.

Telefonu Güvenli Modda Yeniden Başlatın

Android telefonun güvenli modu, telefonun yalnızca gerekli Android modülleriyle başlayacağı ve işletim sistemine başka hiçbir uygulamanın yüklenmeyeceği bir moddur. Bir uygulama ses sorunları çıkarıyorsa, telefonunuzu güvenli modda başlatarak bunu kolayca onaylayabilirsiniz. Telefonunuzu güvenli modda nasıl yeniden başlatacağınız konusunda Android telefon üreticinize danışın. Olağan süreç aşağıdaki gibidir.

 • Güç düğmesini basılı tutun. “Acil Durum”, “Kilitlenme”, “Kapat”, “Yeniden Başlat” ve “ Ekran Görüntüsü ” gibi çeşitli düğmelerin bulunduğu bir açılır palet ekranda görünecektir .
 • Ekrandaki “Kapat” düğmesini basılı tutun. Güvenli modda yeniden başlatmak için ekranda bir mesaj belirecektir.
 • Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak için “Tamam” a basın.
 • Güvenli moddan çıkmak ve telefonu normal modda başlatmak için telefonu yeniden başlatın.

Ses sorununuz güvenli modda çözülürse, muhtemelen bir uygulama sorun çıkarır. Uygulamayı bulun ve kaldırın.

Yorum Yap