nocomments

Android Telefonda Ana Ekran Nasıl Özelleştirilir?

Akıllı telefonunuzun ana ekranı, favori programlarınıza kolayca erişmeniz için simgeler ve klasörler içerir. Ek olarak, hava durumu veya en son haberler gibi hızlı bilgiler almak için widget’lara sahip olabilirsiniz. Neyse ki, telefonunuzla birlikte gelen varsayılan ana ekranla yaşamanıza gerek yok. Android, ana ekranınızı özelleştirmek için bir dizi kullanışlı özellik sunar. Bu özelleştirmeleri kullanabilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Android Telefonda Ana Ekran Nasıl Özelleştirilir?

Android Telefonda Ana Ekran Nasıl Özelleştirilir?

Android Ana Ekranını Özelleştirme

Bu yazıda, aşağıdaki seçenekler hakkında açıklayacağız:

 • Varsayılan ana ekran ayarları
 • Ana ekrana widget ekleme
 • Ek ana ekranlar ekleme
 • Uygulamaları düzenlemek için klasörler oluşturma

Not: Bu seçenekler çoğu popüler Android modelinde mevcut olacak olsa da, bazı telefonların farklı ayarları olabilir.

1. Varsayılan Android Ana Ekran Ayarları

Adından da anlaşılacağı gibi, bu ayarlar ana ekranınız için varsayılan ayarları tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, bildirim noktalarını görüntüleme, ana ekran döndürmeye izin verme vb. işlevleri ayarlayabilirsiniz. Ana ekranınızın varsayılan ayarlarına erişmek için cep telefonunuzun boş alanına bir süre basın. Ekranda üç seçenekli bir menü belirecektir –   Duvar kağıdı ve stil , Widget’lar ve Ana sayfa ayarları.

Özellik sayfasını görmek için “Ana sayfa ayarları”na basın ve özelleştirebileceğiniz bazı kullanışlı işlevler şunlardır:

 • Bildirim noktaları: Bu özelliğin açılması, uygulamada yeni etkinlikler olduğunda uygulama simgesinde bir nokta gösterecektir. Örneğin, yeni bir SMS alındığında mesajlaşma simgesinde bir nokta göreceksiniz. Bu, ana ekranda yüzlerce başka uygulamanız olduğunda önemli uygulamaları takip etmek için çok kullanışlıdır.
 • Bir Bakışta: Bu özellik açıksa, ana ekranınızda ve kilit ekranınızda hava durumu ve yaklaşan etkinliklerle ilgili bilgiler gösterilir. Sadece isme dokunarak açıp kapatabilirsiniz. Bu özelliği, bu özelliğin önündeki dişli simgesine dokunarak veya açarken veya kapatırken açılır mesajdaki “Özelleştir”e basarak daha da özelleştirebilirsiniz. Sonraki sayfa size hava durumu, uyarılar, seyahat vb. etkinlikler için kapsamlı ayarları gösterecektir. Doğru hava durumu bilgileri ve konumla ilgili özellikler için konumu açma gibi daha fazla kişiselleştirme ayarı vardır. Önemli bir ayar, “ Kilit ekranındaki hassas içerik içindir.” Bu özellik açıksa, telefonunuz kilitli olsa bile, telefonunuzun bildirim alanında yeni bir WhatsApp mesajı gibi hassas içerik bir an için görünecektir.

Ana sayfada, “Ana ekrana uygulama simgeleri ekle”, Google uygulamasına erişmek için kaydırın, “Telefonunuzu arayın” ve “Ana ekranın döndürülmesine izin ver” gibi ayarları hızlı bir şekilde açıp kapatmak için çeşitli başka radyo düğmeleri vardır.

2. Android Ana Ekranında Widget’ları Yönetme

Widget’lar, uygulamayı açmadan bilgileri doğrudan ana ekranda göstermeye yardımcı olur. Örneğin, bir hava durumu uygulaması yüklediyseniz, normalde uygulamaya dokunmanız ve ardından uygulama ekranda açıldığında hava tahminini görmeniz gerekir. Bunun yerine, hava durumu bilgilerini doğrudan ana ekranınızda görüntülemek için bir widget ekleyebilirsiniz. Bazı Android modelleri, varsayılan olarak ana ekranınızda hava durumu ve saat widget’larını gösterir. Ancak, bunları kaldırabilir ve desteklenen herhangi bir uygulamanın widget’ını ana ekrana ekleyebilirsiniz.

 • Bir menü görünene kadar ana ekranınızın boş alanına basın.
 • İlgili ayarlar sayfasını açacak olan menüden “Widget’lar”ı seçin.
 • Android telefonunuzda yüklü olan uygulamaların listesini göreceksiniz. İstediğiniz uygulamayı hızlıca arayabileceğiniz bir arama çubuğu vardır. Her uygulama için ilgili widget sayısı her uygulamayla birlikte verilir. Bir uygulamanın dört widget’ı varsa, bu, seçip ana ekranınıza yerleştirmeniz için o uygulama için dört farklı stil ve muhtemelen boyutta widget olduğu anlamına gelir.
 • Widget’ların boyutuna dikkat edin ve widget’ı yerleştirmek için ana ekranınızda yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun . Widget’larını ve boyutlarını gösterecek olan uygulamanın adına dokunun. Widget boyutunu 4×1 gibi iki sayı ifade eder, yani ekranınızda yatay bir satırda 4 simgeye eşit yer kaplar. Widget’ı ana ekranınıza yerleştirmek için bir süre basılı tutun, hareket ettirin ve ana ekranınıza yerleştirin. Android’in en son sürümüyle, widget’ı ana ekranınıza yerleştirdikten sonra yeniden boyutlandırmak artık mümkün. Widget simgesini ekrana yerleştirdiğinizde, simgenin çevresinde bağlantı noktaları olacaktır. Bağlantı noktalarından tutabilir ve simgeyi yeniden boyutlandırabilirsiniz. Ancak, widget boyutunu değiştirmek için bir sınır vardır ve bu özellik tüm widget’lar için mevcut olmayabilir.

Widget’ı ana ekranınızdan kaldırmak istiyorsanız, ona uzun süre basın ve ekranın üst kısmındaki “Kaldır” simgesine sürükleyin. Ana ekranınızdaki diğer simgeler için de çalışır.

3. Android’de Ana Ekranlar Ekleme

Tek ana ekranın boyutu sınırlı olduğundan, tüm favori uygulamalarınızı tutamazsınız. Ancak Android, birden fazla ana ekrana sahip olmanıza ve sola veya sağa kaydırarak bunlara erişmenize olanak tanır. Uygulamaları birinci ana ekranda tutabilir ve diğer uygulamaları ikinci veya üçüncü ana ekrana taşıyabilirsiniz. Başka bir ana ekran oluşturmak için mevcut ana ekrandan bir uygulama simgesine basın ve onu ekranınızın sağ kenarına taşıyın. Sınıra ulaştığınızda, Android, uygulama simgesini yerleştirebileceğiniz yeni bir ana ekran oluşturur.

Ana ekranda tek bir uygulama simgeniz olduğunda, Android’in o uygulamayı taşımanıza ve yeni bir ana ekran oluşturmanıza izin vermeyeceğini unutmayın. Birden fazla ana ekran oluşturmak için birden fazla uygulamanız olmalıdır.

4. Android’de Klasör Oluşturma

Benzer türde uygulamalarınız olduğunda, hepsini masaüstü bilgisayar gibi tek bir klasörde tutmak iyi bir fikirdir . Örneğin, birden fazla haber uygulamanız olabilir ve bunları ayrı simgeler olarak tutmak alanı kaplayacaktır. Bir “Haberler” klasörü oluşturabilir ve tüm haber uygulamalarınızı bunlara kolayca erişmek için saklayabilirsiniz. Android’de klasör oluşturmak oldukça basit bir işlemdir.

 • Ana ekranınızdaki bir simgeye basmaya devam edin ve onu başka bir simgenin üzerine sürükleyin.
 • Android, iki simge için bir klasör oluşturacaktır.
 • Simgeleri sürükleyip klasöre bırakarak bu klasöre daha fazla simge ekleyebilirsiniz.
 • Benzer şekilde, klasörü silmek için, klasörde bir simge kalana kadar simgeleri çekmeniz gerekir. Bir uygulamayı sürüklemek için simgesine birkaç saniye basın ve ana ekranda istediğiniz yere taşıyın.

 

 

Yorum Yap